Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Stratejisi

Son 15 yılda dijital dünya ve pazarda inanılmaz bir sıçrama söz konusu, firmalar seri ilanlar, videolar, görüntülü reklamlar gibi bir çok kanal üzerinden markalarını duyurmaya çalışıyorlar

İnternetin hayatımıza hızlı girmesi ve akıllı cihazlar sayesinde günümüzde dijital reklam ve fiziksel medya karma bir model halini almıştır. Firmalar, dijital pazarlama faaliyetlerini kullanarak daha fazla müşteri potansiyeline erişmeye çalışıyorlar.

 Dijital pazarlama kanallarından yapılan harcamalar giderek büyürken, artık her firma veya girişimci kendi reklamlarını yayınlayabiliyor. 2016 yılında dijital reklam harcamalarının toplamına baktığımızda 470 milyar Euro’ya ulaşırken, TV reklamcılığının da önemli bir rakibi olmuş konumda.

Son 15 yılda dijital dünya ve pazarda inanılmaz bir sıçrama söz konusu, firmalar seri ilanlar, videolar, görüntülü reklamlar gibi bir çok kanal üzerinden markalarını duyurmaya çalışıyorlar mobil cihazlar ise yeni dönem reklamcılığında önemli bir yer ediniyor.

Global Reklam Harcamaları

Yapılan araştırmalara göre dijital pazarlama çağımızın önemli bir reklam aracı ve mutlaka doğru strateji ile hareket etmesi gerekiyor.

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital reklamları kendiniz yönlendirebildiğiniz gibi bütçenizi de kendiniz belirleyebiliyorsunuz. En kritik konu reklam maliyetlerinin optimize edilmesi ve bu sayede üst seviyede fayda ağlamak. Bunun için de offline ve online kanalları olabildiğince çoğaltılması gerekiyor.

Dijital pazarlamada strateji oluşturulurken odaklanılması gereken önemli konu, hedef kitleniz ve bu kitlenin alışkanlıkları. Çünkü siz kitlenizin alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekiyor.  

Verilerin Gruplandırılması

Verilerin gruplandırılması önemli bir ayrıntıdır. Sitenin trafiği, dönüşüm rakamları gibi pek çok faktörü aynı anda düşünmek zorundasınız.

Dijital Araçları Kullanma Bilgisi

Dijital kanallar fayda sağlarken nasıl kullanmanız gerektiğini de mutlaka bilmeniz gerekiyor. Gelişi güzel reklamlar ya da adımlar sizin beklentilerinizi karşılamazken aynı zamanda markanıza duyulan güveni artırabileceği gibi görünürlüğünüz de tehlikeye düşecektir.

Dijital dünyada reklamın nasıl çıkılması gerektiği, anahtar kelimelerin ne şekilde kullanılması gerektiği çok iyi bilinmeli ve analiz edilmelidir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm çalışmalar etkili bir dijital pazarlama yapabilmenize imkan tanıyacaktır. Nasıl reklam üretmeniz gerektiğini bildiğinizde aynı anda binler hatta milyonlarca insana da ulaşabilirsiniz.

Son olarak dijital kanalların hepsinin kendine ait bir dili vardır ve iyi bir dijital pazarlama uzmanı sosyal medyanın dilini bildiği için hangi platform neye gereksinim duyuyorsa bilecektir.

Dijital pazarlamayla ilgili konularda yorum ya da iletişimle kafanızdaki soru işaretini sorabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön