Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama ve Renk Psikolojisi

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda renkler en tartışmalı alanların başında gelir. Çünkü renklerin insanlar üzerindeki etkisi tahmin edildiğinden de büyüktür.

Renkler kişisel tercihleri, deneyimleri ve kültürleri ortaya çıkarırken farklılıkları söz konusu haline getirir. Bu yazımızda bizde dijital pazarlama ve renk psikolojisi üzerinde biraz duralım istedik.

Renklerle ilgili yapılmış olan araştırmalar, ürünlerle ilgili verilen kararların % 90’lık bölümünü etkilediği görülmüştür. Markanın algılama şekli renklere göre büyük bir değişimi de beraberinde getiriyor.

Doğru renkleri seçmek ise tüketicinin renk uyumuna vermiş olduğu tepkiyi öngörmek rengin kendisinden daha da önemlidir. Buradaki asıl olay insanların renkler üzerindeki kendi kişiliklerini yansıtan ürünlere yönelmesi şeklinde olmuştur. Mesela bir örnek vermek gerekirse A firmasının ürünleri sağlam olarak öne çıkarılmak istendiğinde renk tercihi de en sağlam olanı yansıtan şeklinde düşünülmek zorundadır.

Yani renkler markanın kendi kişiliğini ön plana çıkarması şeklinde değerlendirilebilir.

Marka Kişiliği ve Renkler

Bazı renkler kullanılırken geniş bir kapsamda uygun olurken, markalar 2 farklı özellik arasında geçiş yapabilir, fakat genelde burada yalnızca tek bir özellik daha ön plana çıkar.

Yukarıdaki görselde dikkatinizi çekmek istediğimiz şey, yeşilin güvenli ve sakinliği ifade ettiğidir. Ancak bazen çevreden kaynaklı olan sorunlarda bazen de finansal konularda yeşil tercih edilebilir.

Bir marka rengini seçmek istediğinde onu yönlendirecek net bir kılavuz yoktur. Önemli olan şey içerikte saklıdır. Kısacası marka ya da ürününüzde yaratmış olduğunuz duygu ve ruh haliyle imajını çizersiniz.

Cinsiyetlere Göre Renk Algısı

Renkler söz konusu olduğunda dikkat edilecek hususlardan birisi de cinsiyettir. Yapılan araştırmalara göre kadınlar daha yumuşak olan renkleri tercih ederken erkekler ise koyu renklerden yana tercihlerini yaparlar. Hedef kitleye göre renk tercihleri değişkenlik göstermiş olduğu için renklerin cinsiyet üzerindeki etkisini de dikkate almak gerekir.

Dijital pazarlama

Renk Koordinasyonu

Tüketicilerin büyük bir bölümü renk tonlarına sahip renk desenlerini ve yüksek kontrast vurgulu renklere sahip paketleri tercih etmiş olduklarını ortaya koyuyor.

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama ve Renk Kombinasyonu

Yukarıdaki görselde de gösterilmiş olduğu gibi arka planında yeşil rengi tercihe den bir sitede buton rengi kırmızı olarak değiştirildiğinde % 21 oranında bir artış söz konusu oluyor.  

Dijital pazarlama ve renk

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön