Facebook

En Etkili Sosyal Medya Reklam Stratejileri

3 Etkili Reklam Stratejisi

Sosyal medya kullanırken her ne kadar basit gibi görünüyor olsa da amaç ticari bir yaklaşım olduğunda, reklamları satışa dönüştürmek ancak profesyonel bir yaklaşımla mümkündür.

Doğru reklam çıkabilmek için önce tanıtımı yapılacak ürünü iyi anlamak ve hedef kitle analizi yapmak gerekir. Hedef kitle belirlenirken önceki reklamlardan yola çıkılabileceği gibi rakipler incelenerek de yol tespit edilebilir. Analiz olmadan yapılan bir reklamda ayrılan bütçeniz boşa gidebilir.

Sosyal medya da satışlarınızı artıracak olan strateji mutlaka sürdürülebilir ve ölçülebilir olmalıdır. Yani gelişi güzel reklam hazırlamış olmak, geri dönüşü imkansız hale getirebilir. Örnekleyecek olursak; nasıl ki bir futbol takımı gol atmak için taktiğe ihtiyacı varsa, sosyal medya da satış yapabilmek içinde iyi bir stratejiye ihtiyaç olacaktır.

Sosyal Medya ve Mobil Uyum

Her sitenin mutlaka mobil uyumlu ve sade bir tasarıma ihtiyacı vardır. Karmaşık ve insanın gözünü yoran bir site daima kullanıcı kaçırır. Sitenizin reklamlarının ölçülebilmesi için farklı araçlardan destek almak faydalı olacaktır. Örneğin Google Analytics, Facebook Piksel ve Google Ads&Analiytics kodları siteye mutlaka eklenmelidir.

Custom Audience Reklam Stratejisi

Bu stratejide potansiyel müşterilerinizden elde edilen verilerle pazarlama süreci belirlenir. Örneğin sitenize abone olan müşterileriniz mail adresini bırakmışsa ürünlerinizi almaya meyilli olduğunu gösterir. Custom Audience stratejisi sayesinde ürünlerinize ilgi duyan kişileri hedefleyebilir ve bu kişilere Instagram ve Facebook reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Custom Audience Reklam Stratejisi

Facebook Custom Audience Reklam Stratejisini uygulayabilmeniz için yapmanız gereken işlem şöyledir:

Business Facebook: Tüm Araçlar – Hedef Kitleler – Varlık Kütüphanesi – Özel Hedef Kitle Oluştur.  

Burayı açtıktan sonra potansiyel müşterilerinize ait mail adreslerini . csv ve .txt şeklinde toplu yükleyebilirsiniz.

Facebook Custom Audience Reklam Stratejisi

Lookalike Audience Reklam Stratejisi

Bu reklam stratejisindeki amaç, benzer müşterilere ulaşabilmektir. Yani internet sitenize giren, sepete ürün ekleyen, sosyal medya hesaplarınıza giren kişilerin bulunduğu topluluklara ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayabilmek için izlemeniz gereken yol ise şöyledir:

Business Facebook: Hedef Kitleler – Benzer Hedef Kitle Oluştur

Facebook Lookalike Audience Reklam Stratejisi

Remarketing / Retargeting Reklam Stratejisi

En çok kullanılan reklam stratejisidir. Sosyal medya reklamlarının yanı sıra Google reklam stratejisinde de kullanılabilir. Yeniden pazarlama olarak da bilinen bu stratejide izlenen yol ise size daha önce soru sormuş, alışveriş yapmış, mesaj göndermiş ve bir şekilde sizinle önceden iletişime geçmiş kişilere ulaşmaktır. Bu stratejide izlemeniz gereken yol ise şöyledir:

Business Facebook – Hedef Kitleler – Özel Hedef Kitle Oluştur.

Yukarıda bahsetmiş olduğum 3 stratejiden herhangi birini ya da hepsini doğru kullandığınızda dijital reklamlarda geri dönüşü en etkili şekilde alırsınız.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama konularında benden profesyonel destek almak isterseniz iletişime geçiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön