Google

Etkili Adwords Anahtar Kelime Listesi Oluşturma Teknikleri

Adwords reklamcılığında en önemli konu anahtar kelimedir. Yani doğru anahtar kelimeleri seçmemeniz durumunda işler beklediğiniz gibi karşılığını bulamayacaktır. Hazırladığınız kampanyalarınız için doğru kelime listesini oluşturmak ve satın alma potansiyelinizi artırmak anahtar kelimeler sayesinde mümkün olacaktır.

Kendinizi Müşterinin Yerine Koyarak Düşünün

Reklam hazırlanırken öncelikli olarak anahtar kelime dedik ve anahtar kelime seçiminde de kendinizi müşterilerinizin yerine koyarak hareket edin. Yani siz Google üzerinden bir ürün ya da hizmet alacaksanız sorgulamanızı neye göre yaparsınız. Bunu bildiğiniz de işiniz daha da kolaylaşacaktır. Ancak kelime seçiminde dikkat ederken yapmanız gereken bazı kelimelerin aratmalarının çok fazla olduğu ve doğal olarak da daha fazla harcama yapmanız gerektiği gibi bir gerçek vardır. Bunun içinde anahtar kelimelerinizi bütçenize uydurmanız gerekir.

Adwords Anahttar Kelime Listesi

Mesela burada bir örnek verebiliriz. Siz erkek cüzdanı satan bir işletmeye sahipsiniz. Müşterilerinizin kullanacağı cüzdanlara genel kategoriler ekleyerek başlayabilirsiniz. Hatta bunu biraz daha çeşitlendirip kadın cüzdanı erkek cüzdanı, deri cüzdanlar gibi terimlerde kullanabilirsiniz. Satılan ürün eğer markaya göre aratılıyorsa bu durumda marka ismi de geçirebilirsiniz.

Etkili Adwords Anahtar Kelime Listesi Oluşturma Teknikleri
Etkili Adwords Anahtar Kelime Listesi Oluşturma Teknikleri

Müşteri Türüne Göre Spesifik Anahtar Kelime Listeleri Oluşturun

Her müşterinin yaşı, cinsiyeti ve istediği şey farklıdır. Bu nedenle ürünlerinizi gruplara ayırabilirsiniz. Eğer ki sattığınız ürünlerde niş bulunuyors bu durumda müşterilerinize ulaşabilmeniz çok daha kolay olacaktır. Spesifik anahtar kelime listesi seçmeye özen göstermeniz gerekir.

Adwords Anahtar Kelime Listesi

Spesifik kelimeler seçtiğinizde adwords reklamlarınız yalnızca işletmenizle alakalı olan terimlerin kullanıldığında gösterilecektir. Yani kemer yazan birine cüzdan reklamları görünmeyecektir.

Bu durumun olumlu yanları kadar elbette olumsuz yanları da olacaktır. Ancak reklam, bütçe, hedef gibi bileşenleri bir araya getirerek doğru kararı vermeniz gerekir.

Daha Fazla Kişiye Erişim Sağlamak İçin Genel Arama Terimleri Kullanın

Eğer reklam vermekteki amacınız daha fazla müşteri ve trafik ise bu durumda reklamlarınızda genel terimler kullanabilirsiniz. Örneğin Ankara cüzdan yerine sadece cüzdan şeklinde düzenleyebilirsiniz.  Ancak mutlaka sektörünüzle alakalı olmalıdır.

Anahtar Kelimelerinizi Kategorize Edin

Benzer anahtar kelimeleri bir araya getirerek reklam gurupları oluşturmanız müşterilerinize en alakalı sonuçları gösterebilmenizde yardımcı olacaktır. Bu sayede daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön