Facebook

Facebook A/B Testi Ne Demek?

A/B testlerinin sosyal medyadaki amacı ise bunu sağlayabilmktir. Yani A/B testi ile birlikte hangi reklam kampanyanızın daha etkili sonuçlar verdiğini tespit etmiş olursunuz

Facebook A/B testi, deney olarak ifade edilen bir yöntemdir. Bu deney yapılırken bir kontrol grubu ve bir de varyasyonların olması gerekir. yapılan deneyin neticesinde göre elde edilmiş olan sonuçlar kontrol edilerek hangi varyasyonun daha olumlu sonuç vermiş olduğu tespit edilmiş olur.

A/B testlerinin sosyal medyadaki amacı ise bunu sağlayabilmktir. Yani A/B testiyle birlikte hangi reklam kampanyanızın daha etkili sonuçlar verdiğini tespit etmiş olursunuz ve bu da sizin maliyetinizi duşurmenize imkan sağlar. Reklamlarınızdan istediğiniz verimi elde edebilmenin en etkili yöntemlerinden birisi A/B testini yapmaktır.

Bu testi yaptığınızda elde edeceğiniz sonuçlar ise şöyledir:

  • Hedef kitleniz,
  • Reklam kreatifleriniz,
  • Optimizasyon,
  • En iyi reklam kampanyasını oluşturmak,

A/B Testi Nasıl Yapılır?

A/B testi yapmanız için öncelikli olarak yapmanız gereken işlem, Facebook Business Manager > Reklam Yöneticisi > Oluştur sekmesine tıklamak ve sonrasında reklam hedefleriniz doğrultusunda hangi reklam modelini seçecekseniz belirlemek.

Aşağıdaki örnek görseldeki gibi kıyaslama yapmak istediğiniz değişkeni seçebilirsiniz.

Facebook Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki görsel de örnek olarak reklam seti alanında değişken reklam alanı olarak belirlenmiş. Buradan yola çıktığımızda kaşınıza iki farklı reklam alanı bölümü gelecek. Bu alanlardan bir tanesi X reklam kampanyası diğeri ise Y reklam kampanyası.

Fakat burada 2 tane reklam çıkılacak. A reklam alanına Facebook akışı seçilirken B bölümüne yalnızca Instagram akışı seçilecek. Bunların dışında kalan tüm işlemler, örneğin bütçe, hedef kitle ve metin gibi aynı kalacak.

Eğer ki bu testte amaç hikaye sonuçlarını da değerlendirmek olsaydı bu durumda C reklamını da eklememiz gerekiyordu.

Yukarıdaki reklama göre dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında bütçenin doğru kullanılması gerekiyor. Yani bir örnekle bahsedecek olursak A/B reklam testi için günlük olarak 50 TL reklam bütçenizin olduğunu düşünelim bu reklam modelinde 25 A reklamına 25 TL B reklamına ayırmak gerekiyor. Yani bunun sonucuna göre bütçe belirlenmesi de yapılmış olacaktır. A/B reklam testi yapılırken gün sayısı ve bütçe ne kadar fazla olursa kazancınızda o kadar kesin sonuç oluşturacaktır.

Reklam kısmın gelerek, sizden istenilen alanları doldurduktan sonra reklamınızı yayına alabilirsiniz. Sizin belirlemiş olduğunuz gün neticesinde kazanan reklamın hangisi olduğunu da anlamış olacaksınız.  

A/B testiyle ilgili kafanıza takılan soru işaretleri hakkında aşağıdan yorum yaparsanız yanıtlamaya çalışırım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön