Facebook

Facebook Arama Reklamı Nedir?

Facebook kurulduğu günden bu zamana kadar sürekli güncellenirken Kurucusu Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada köklü bir değişime gideceklerini açıklamıştı. Bunun ilk adımı olarak da logosunu değiştirmekle başladı. Aslında tam bir değişim olmasa bile köklü ve milyonlarca üyesi olan bir uygulama için oldukça önemli bir adım.

Facebook’un Yeni Logosu

Facebook logosundaki değişimi yaparken bununa kalmadı. Örneğin Business Facebook panelinin değişmiş olduğu, yeni reklam optimizasyonunun geldiği görülebilir.

Facebook Search Ads Nedir?

Facebook arama reklamı, Google Adwords gibi Facebook’un genel arama bölümünde ve Marketplace arama kısmında görüntülenen sonuçlardır. Mesela şöyle söyleyebiliriz. Siz tişört ya d ayakkabı satın almak isteyen birisiniz o zaman yapmanız gereken şey Facebook’un arama kısmına girip aradığınız kelimeyi yazarak sponsorlu arama sonuçlarına erişim sağlayabiliyorsunuz.   

Facebook Arama Reklamı özellikleri

Facebook’u arama reklamı alanı şu anda yalnızca mobil cihazlar üzerinden etkin bir şekilde kullanılıyor. Bunun içinde PC’den giriş yapmaya çalıştığınızda bu bölümü göremiyorsunuz. Bu alan yalnız başına kullanılmıyor. Kullanabilmeniz için yapmanız gereken şey Facebook akış reklamlarını da kullanmak. Reklamlarda ise şu anlık e-ticaret, perakende ve otomobil sektörü olarak düşünülmüş, ancak daha sonrasında farklı sektörlerinde işe dahil olacağı biliniyor.

Facebook Arama Reklamında anahtar kelime seçimi

Yeni arama reklamı, Google Ads ile aynı mantıkla çalışıyor. Fakat Google Ads’de anahtar kelime eklemesi yapabiliyorken Facebook’ta sistem sizin oluşturmuş olduğunuz kitleye reklam metnine ve web sitenize göre anahtar kelimeleri otomatik olarak oluşturuyor.

 Geçtiğimiz zamanlarda Facebook, Intagram, Messenger ve Whatsapp’ın birbirine bağlanacağı açıklanmış, ancak bu konuyla ilgili herhangi bir detaylı açıklamada yapılmış değil.

İnsanları meraklandıran bu gibi gelişmeler, Mark’ın yeni hamleleriyle birlikte ortaya çıkmaya başlarken, tüm platformlarda Facebook adı altında birleştirildi.  

Süreç hızlı bir şekilde devam ederken Facebook’ta basit gibi görünse de köklü değişimler meydana geldi.

Facebook’un bunları yapmasının nedeni yeniden canlanarak Google’ya rakip olmaya devam etmek.  

Dijital pazarlama ve sosyal medya ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlardan benimle paylaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön