Facebook

Facebook Reklamları ve Kampanya Kurgusu Oluşturma

Facebook Reklamları

İnternet üzerinden reklam verirken kampanyayla ilgili vurguyu oluşturmak başarının temel anahtarıdır. Reklam bütçesinin kullanılmasıyla ilgili reklam performansı arasındaki ilişkide performansın artmasını ve işlem başına ödenmiş olan tutarın düşmesini takip edecektir.

Reklam yaparken amacınız neyse reklam gösterimi ne kadar fazla olursa ödeyeceğiniz para da o kadar az olacaktır.

Facebookta reklam çıkmak istiyorsanız ve bunun da başarılı olmasını önemsiyorsanız o zaman 3 temel öğeye dikkat etmeniz gerekir.

Kampanya

Kampanyalar altında birden fazla reklam setinin olması gereken bir yapıy sahiptir. Reklam setleri ise kolaylıkla ölçülebilir ve optimize edilir.

Reklam kampanyası oluşturmanın farklı kombinasyonları vardır. Mesela web sitenizin trafiğini artırmak ve daha fazla ziyaretçi çekmek için reklam oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey web sitesi tıklamaları ile bir kampanya oluşturmaktır. Eğer ki hazırladığınız gönderinin etkileşim yanında tıklama da alacağına inanıyorsanız tercih edebilirsiniz. Böylece aynı bütçe ile daha iyi performans elde etmiş olursunuz.

Reklam Seti

Reklam seti yukarıda da belirttiğimiz üzere birden fazla reklamı barındırabilir. Bütçe kontrolü, hedefleme ve zamanlama gibi ölçümlemelerle reklam seti düzeyini belirleyebilirsiniz. Reklam seti oluştururken konum, cinsiyet, yaş, ilgi alanı ve davranış gibi birçok parametreye göre hedefleyebilirsiniz.

Facebook Reklamlarında Kampanya Kurgusu Oluşturma
Facebook Reklamların

Reklam

Yukarıda belirlemiş olduğunuz ölçümleri yaptıktan sonra artık hedeflediğiniz kitleye hangi reklamı göstermek istiyorsanız atamaya geçebilirsiniz. Bir reklam seti altında birden fazla reklam oluşturulabilir. Facebook ise yapay zekası sayesinde en çok ilgi gören reklamı daha fazla gösterecektir. Ancak siz bunu Facebook’un değil de kendiniz yapmasını istiyorsanız o zaman hedeflemiş olduğunuz kitleye hangi reklamları göstereceğinizi bilemezsiniz bu da ister istemez reklam kampanyanızın başarısız olmasını sağlayacaktır.

Reklamlar fotoğraf, video, metin ve “hareket çağrısı” gerektiren duğmeler içerirler. Siz kampanyanızın amacına göre bunlardan bir tanesini seçebilirsiniz.   Facebook’ta reklam seçenekleri aşağıdaki gibidirler;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Döngü (Carousel)
 • Slayt Gösterisi
 • Canvas

Reklamlarınızı Facebook’un hangi bölgesinde gösterebileceğinizi de kendiniz karar verebilirsiniz. Seçenekleriniz şöyle olacaktır.

 • Masaüstü haber kaynağı
 • Masaüstü sağ sütun
 • Mobil haber kaynağı
 • Instagram
 • Hedef kitle ağı
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön