Facebook

Facebook Reklamlarında Açık Artırmanın Temel Prensibi

Facebook, dijital pazarlama ve reklam çalışmaları konusunda günümüzdeki en büyük güçlerden biridir. Facebook reklamları markaların bu platform içerisinde viralliğini, hayran kitlelerini arttırmaktadır. Bununla beraber firmaların hedef kitleye ulaşarak daha fazla etkileşim sağlamasını, web sitelerine trafik çekmesini ve uygulamalarına ulaşım oranlarını arttırmaktadır.

Markaların etkileşim arttırma ve kazanç oluşması konusunda sosyal medya danışmanlığı kapsamında yürütülen Facebook reklamları büyük bir koz niteliğindedir. Facebook reklamları çalışma mantık ve prensiplerinde ise bir açık arttırma sistemine sahiptir.

Facebook reklam açık artırması konusunda Facebook tarafından belirlenen çerçevede, belirtilen kriterler doğrultusunda bir reklam çalışma mantığı bulunmaktadır. Şimdi Facebook reklam açık artırmanın ne olduğu ve temel prensiplerinin neler olduğuna bir göz atalım.

"<yoastmark

Facebook Reklam Açık Artırması Nedir?

Facebook her reklam gösterimi için, reklam açık artırma sisteminde yayınlanacak olan reklamları, reklamların maksimum tekliflerine göre ve reklam performanslarına göre seçmektedir. Bu seçim süreci içerisinde Facebook’taki tüm reklamlar birbiri ile rekabet içerisindedir.

Sistem bu reklamlar içerisinden açık artırmada başarılı olabilme ihtimali yüksek olan reklamları belirler ve reklamlar gösterime girer. Açık artırmada daha fazla rekabet gücüne sahip olunabilmesi için sistem tarafından reklama verilecek teklifin yükseltilmesi önerilmektedir. Yani reklam teklifiniz ve reklam ayarlarınız ne kadar iyi olursa açık artırmadan başarılı çıkma şansınızda o kadar yüksek olur.

Facebook Açık Artırma Nasıl Çalışır?

Facebook bütün reklamların geçerli ve tutarlı bir şekilde değerlendirilebilmesi için açık artırmada rekabet eden her reklam için toplam değer belirlemektedir. Teklifin tutarı ve reklam kaliteniz bu toplam değeri belirleyen faktörlerdir. Reklam kaliteniz ise reklam alaka düzeyiniz ve reklamın gösterildiği kişilerin sizi istediğiniz sonuca ulaştırma olasılığına göre değişmektedir.

Toplam değerin belirlenmesiyle birlikte toplam değeri en yüksek olan reklam, erişilmek istenen kişi için yapılan açık artırmayı kazanmaktadır. Burada sistem işleyişinde etkili olan bazı faktörler bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; açık artırmada diğerlerine göre hedef kitle için reklam alaka düzeyi yüksek olan bir reklam teklifi, açık artırmayı kazanabilir.

Bu mümkün olan bir durumdur. Fakat hedef kitle alaka düzeyi aynı olan iki reklam içerisinden, daha yüksek teklif veren ve daha yüksek tahmini eylem oranına sahip olan bir başka reklam varsa açık artırmayı o reklam kazanacaktır.

Ancak unutulmaması gereken bir durum vardır; açık artırmada para açısından en yüksek teklifi veren reklam değil, toplamda en fazla değer sunan reklam kazanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön