Facebook

Facebook’ta Satın Alma Terimleri ve Hedefleme

Facebook’ta marka hedef kitle ile aranızda oluşturduğunuz bağ sonucunda ortaya çıkar. Bu bağlantının en temel noktasında ise sizin vaatleriniz ve sözleriniz vardır. Bunun için markalaşmada iletişim çok önemlidir. Dünya küçülürken hizmetlerinde büyüdüğünü görebiliyoruz. Yani güçlü bir markanız varsa sizin hangi ülkede olduğunuzun da bir önemi yoktur.

Facebook’ta Kampanya

Kampanya şirketinizin belirlemiş olduğu amaçlar doğrultusunda hareket etmek zorundadır. Bunun için kampanya reklamlarınızın temelini oluşturur. Oluşturduğunuz kampanyayı başarılı bir şekilde ölçümleyip optimize edebilmenizde size yardımcı olması için bir ya da birden fazla reklam grubu oluşturmalısınız.

Açık Arttırma

Her bir reklam gösterimi sırasında, Facebook’un kendi açık arttırma sistemi; verilmiş maksimum teklife ve en iyi reklam performansına sahip reklamı seçer.

Aksiyon Edinme

Edinme başına ödeyeceğiniz tutar, reklamınızda kimleri hedeflediğinize ve aynı hedef kitleye reklam göstermek isteyen kaç reklam verenle nasıl yarıştığınıza göre değişir. İyi tasarlanmış reklamlar hedef kitlenizi daha fazla etkileşime girmesi konusunda teşvik edecektir.

Facebook’ta Satın Alma Terimleri ve Hedefleme
Facebook’ta Satın Alma Terimleri ve Hedefleme

Tıklama Başı Maliyet

TBM, reklamınızın aldığı her bir tıklama için ödediğiniz ortalama tutardır.

Bin Gösterim Başı Maliyet

BGBM, reklamınızın 1000 kere gösterilmesi karşılığında ödediğiniz ortalama tutardır.

Gösterimler

Reklamınızın Facebook’ta kitleye toplamda kaç kere sunulduğunu belirtir.

Tıklamalar

Reklamınızın aktif olduğu süre boyunca aldığı toplam tıklama sayısıdır.

Dönüşümler

Satın alma, sepete ürün ekleme ya da form doldurma gibi tamamlanması beklenen müşteri etkileşimleri olarak düşünülebilir.

Video İzlemeleri

Facebook’ta videonuzun 1 kere izlenmesi demek, videonun en az 3 saniye izlenmiş olduğu anlamına gelmektedir.

Çekirdek Kitleler

4 ana hedefleme türüne göre hedef kitlenize reklamla ulaşabilmenizi sağlar. Konum, demografi, ilgi alanları ve davranışlardır.

Özel Kitle

Facebook’ta yer alan insanlar arasındaki belirli bir/mevcut kitleyi bulmalarına imkan sağlar. Özel kitle belirlenmesi, çerez teknolojisine göre çalışmaktadır.

Benzer Görünümlü Kitleler

Facebook kitlesi bazı parametrelerce benzer özellikler gösteren kitledir. Benzer Görünümlü Kitleler’i de kullanarak, aynı hedefleme kriterlerinize sahip geniş bir “Hedef Kitle Listesi” elde edebilirsiniz.

Partner Kategoriler

Facebook’taki insanları belirli özelliklere göre hedeflemenizi sağlar. Örneğin, kendi geliriyle olmasının ya da olmamasının önemine bakmaksızın ev sahibi olan kişileri hedeflemeniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön