Google

Google Adwords Negatif Eşleme Süreçleri

Adwords’te kampanyaları optimize etmek için tüm eşleme seçeneklerinin uygun bir şekilde kullanılması önemlidir. Negatif eşleme de en doğru hedef kitleye ulaşmada önemli bir araçtır.

Negatif Eşleme tanım olarak; reklam kampanyalarınızda, Google aramalarında görünmek istemediğiniz anahtar kelime ve/ veya kelime gruplarını ifade eder. Negatif Eşleme’yi kullanarak reklam kampanyalarınızı belirlediğiniz hedef kitleniz için daha fazla optimize edebilirsiniz. Bu şekilde hem kampanya maliyetleriniz düşürme hem de elinizdeki kampanya bütçesi ile hedef kitleniz içerisinden daha fazla kişiye ulaşma imkanına sahip olursunuz.

Google Adwords Eşleme Seçenekleri Nelerdir?

Arama ağı reklamlarımızdan maksimum faydayı elde edebilmek için Google Adwords bize 5 adet eşleme seçeneği sunmaktadır. Bu eşleme seçenekleri şu şekildedir;

 • Geniş Eşleme
 • Geniş Eşleme Düzenleyici
 • Sıralı Eşleme
 • Tam Eşleme
 • Negatif Eşleme

Negatif Eşleme seçeneğinin kullanım şekli ilk 4 eşleme seçeneğinden farklıdır. Bu yüzden Negatif Eşlemeden önce ilk 4 eşleme seçeneğinin çalışma prensiplerini kısaca bakacak olursak

Google Adwords’te Negatif Eşleme Süreçleri
Google Adwords’te Negatif Eşleme Süreçleri

Geniş Eşleme > Geniş Eşleme Düzenleyici > Sıralı Eşleme > Tam Eşleme

Yukarıdaki sıralamadan anlaşılacağı gibi eşleme seçeneklerinin kapsadığı arama büyüklüğü, veya hedef kitle büyüklüğü de diyebiliriz, 1. seçenekten 4.seçeneğe doğru gidildikçe küçülmektedir. Geniş Eşleme’de anahtar kelimeleriniz ile Tam Eşleme’ye göre çok daha büyük bir hedef kitle grubuna ulaşırsınız. Burada Google’ın yapmak istediği anahtar kelimelerinizle alakalı (uzaktan yakına doğru) arama yapan mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmanızı sağlayabilmektir.

Negatif Eşleme’nin de önemi tam olarak burada başlamaktadır. Çünkü ne kadar fazla örneklem büyüklüğüne, kitleye ulaşırsanız, belirlediğiniz hedef kitlenizde sapmalar ile karşılaşma ihtimalinizde artar. Negatif Eşleme ile tam olarak yapılmak istenen de sizin hedef kitlenizdeki sapmaları minimize edip en doğru hedef kitleye ulaşabilmenizdir. Arzu edilen hem hedef kitlenizin büyük olması hem de doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlamaktır.

Negatif Eşlemenin Başlıca Kullanım Amaçları

 • En Doğru Hedef Kitleye Ulaşmak
 • Tıklanma Oranını Yükseltmek
 • Maliyetlerinizi Optimize Etmek19
 • Yatırım Getirinizi Arttırmak

Negatif Eşleme’yi reklamlarınız için hazırladığınız kampanyalarınızda ya da bir alt kategori olarak reklam grupları düzeyinde kullanabilirsiniz. Eğer Negatif Eşleme’yi kampanya düzeyinde kullanırsanız, o kampanyanızın altındaki tüm reklam gruplarınız için negatif eşleme geçerli olacaktır. Negatif Eşleme’yi Reklam Grubu düzeyinde kullanırsanız belirlediğiniz negatif anahtar kelimeleri ve terimleri sadece ilgili reklam düzeyi için geçerli olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön