İnstagram

Instagram Algoritması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yeni Instagram algoritması, kullanıcıların akışlarında gezinirken gördükleri gönderilerin sırasını belirler. Belirli sinyallere dayanarak, en iyi gönderilere öncelik vererek, en alakalı olanları en üste çıkaarır ve onlara en fazla görünürlüğü sağlarken, diğer içerikler daha aşağıya iner.

Yeni Instagam algoritması değişebileceğini unutmamak önemli olsa da, bu üç ana sıralama faktörü Instagram stratejinizi bilgilendirmeye yardımcı olabilir:

Kullanıcı ile ilişki

Belirli bir kullanıcı geçmiş Instagram içeriğinizin çoğuyla etkileşime girdiyse, gelecekteki içeriğinizi görme olasılığı daha yüksek olacaktır. Bu, sadık bir kitle oluşturmak için gönderilerinize sürekli ve tekrar eden katılımı önemli kılar.

Kullanıcının Aktardığı İlgi

Bu sinyal, kullanıcının Instagram’ı keşfederken benzer gönderiler ve hesaplarla etkileşime girip girmediğine dayanır. Benzer içerikle de ilgilenen kullanıcıların kendi gönderilerinizi görme olasılığı daha yüksektir.

Instagram Algoritması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Instagram Algoritması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yazının alaka düzeyi

Instagram’da bir gönderi yayınladığınızda, algoritma ona bir alaka düzeyi puanı verir ve bu da yayında kimlerin gösterildiğini etkiler. Ayrıca Instagram’ın paylaştığı ve dikkat etmeniz gereken daha genel hususlar da vardı:

Kullanıcılar çok sayıda hesabı takip ederse, postlarınız en üst sırada yer almak için daha fazla rekabetiniz olur.

Kullanıcılar Instagram’da uzun süre kalmazlarsa veya uygulamayı çok sık açmazlarsa, en iyi slotlardan birinde değilseniz içeriğinizin görülme olasılığını azaltırsınız.

Instagram’daki işletme hesapları, kişisel hesaplara kıyasla organik erişim açısından hemen dezavantajlı değildir.

Instagram Algoritması Story İçin Nasıl Çalışır?

Bir kullanıcı akışında ilk görünen hkayeler, en çok etkileşimde bulundukları hesaplardandır. Yorumlar, beğeniler ve DM’lerin tümü, bir kullanıcının özet akışındaki yerinize sayılır. Kullanıcılara konuma göre hikayeler de gösterilir, bu nedenle hikayelerde konum hashtaglerini kullanmak daha yaygın hale geliyor.

Hikayeler aracılığıyla markanızla ne kadar çok kişi etkileşime girerse, her gönderi yayınladığınızda güncellemelerinizi görme olasılıkları o kadar artar. Bunu bilerek, Instagram hesaplarını açan insanlara ulaşmak için sürekli olarak hikayeler yayınlamak isteyeceksiniz.

Instagram algoritması Reels ve IGTV için nasıl çalışır?

Reels ve IGTV gibi video içeriği algoritması, Instagram beslemesinin algoritmasına benzer. İçeriğiniz, hesabınızla en çok etkileşimde bulunan kişilere gösterilir.

Markanızın görünürlüğünü artırmak için önce bunları postunuzd paylaşın ve hashtag’ler ekleyin. Instagram, yeni özellikler için keşfedilebilirliği artırma eğilimindedir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bir Reels stratejisine atlamak isteyeceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön