İnstagramManşet

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram Algoritması : Sosyal medya özellikle Instagram denildiğinde takipçi kazanmak isteyenlerin merak ettiği husus uygulamanın algoritmasının nasıl çalıştığı konusu olmuştur. Tam öğrendik derken yeni bir güncellemenin gelmiş olması ise tüm algoritmanın yeniden planlanmasına neden olur.

Instgram sürekli olarak değişen güncelleme sürprizleriyle dolu doğal olarak bize düşende sürekli kendisini algılamaya çalışmak.

Instagram’da mantık olabildiğince uzun zaman geçirmeniz. Aslında algoritmada yaşanan değişimlerin asıl amacı seni burada tutabilmek ve daima diri kalmanı sağlamak.

Uygulama içerinde ne kadar çok zaman geçirebilirseniz karşınıza çıkan reklam sayısı da o kadar fazla olduğundan Instagram bu duruma bayılır. Bunun içinde  Instagram’da en önemli şey etkileşim olmuştur.

Instagram’da gönderilerin akışı kullanıcının etkileşimine göre değişir. Instagram’da dolaşırken bazen postlar içerisinde kaybolur ve merak ettiğiniz bir resmi neden görmedim diye düşünebilirsiniz

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Akış bize hangi gönderileri neye göre gösterir ya da günler sonrasında karşımıza gelen gönderinin amacı nedir?

İşte tüm bunların yanıtı etkileşimde gizli

Instagram’ın amaçlarından birisi de sizi yakın olarak ilişkilendirmiş olduğu kullanıcılarla daha çok bir araya getirmek. Yani yakın olmakta bahsedilen kasıt DM iletişiminiz varsa birbirinizi bolca etiketliyorsanız, yorumlaşıyorsanız beğenilerinizi aksatmıyorsanız Instagram için iyi bir seçeneksiniz.

Kısacası etkileşim metriklerine dikkat eden akıllı bir algoritma sizi daima takip ediyor.

Peki, Instagram Story algoritması nasıl çalışıyor?

Instagram’ın göz bebeği olarak bilinen Story paylaşımları algoritmanın kendisini en iyi gösterdiği alandır.  

Kısacası en fazla etkileşime girmiş olduğunuz paylaşımları ilk sırada görüyorsunuz.  

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Keşfet Algoritması

#Keşfet yakın çevremizin iç beğeni ve ilgi dünyasının bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Yani sizin en çok etkileşime girmiş olduğunuz kullanıcıların beğendikler en çok ilgilendikleri içerikler bu havuz içerisinde toplanıyor. Ancak gizli olan hesapların paylaşımları bu havuz içerisinde yer almıyor. Yani Instagram bize lezzetli ve sevebileceğimiz bir çorba sunuyor.

İçerik türleri algoritmayı etkilemiyor!

Bazıları Instagram’ın içeriklerinin etkileşimi etkilediğini düşünüyor olsa da aslında Instagram’ın içerik türleriyle ilgili bir iddiası bulunmuyor. Yani Instagram kullanıcılara sen video paylaşırsan seni herkese daha çok gösteririm demiyor.

Aslında video içeriklerinin ilgiyi daha fazla çekiyor olması video etkileşimlerinin daha fazla olmasına imkan sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön