İnstagram

Instagram Paylaşım Performans Analizi Nasıl Yapılır?

Instagram Paylaşım: Dünya çapında 1 milyardan fazla insan Instagram kullanıyor ve her gün uygulamada ortalama 28 dakika geçiriyor. Bu, markaların onlara ulaşması için çok fazla insan ve bolca zaman demektir. Ancak Instagram analitiği olmadan, pazarlama çabalarınız tüm gürültü içinde kaybolabilir.

Bu kapsamlı kılavuzda, Instagram ölçümlerinin temellerini açıklayacağız,

Instagram ölçümleri

Instagram paylaşım, performansınızı ölçmenize, hedef kitlenizi anlamanıza ve Instagram pazarlamanızın sonuçlarını iyileştirmenize yardımcı olan çok çeşitli ölçümler sağlar. Çoğu ölçüm birinci seviye ölçümler veya en temel biçimindeki veriler olarak kabul edilebilir. Bu Instagram ölçümleri, takipçiler, izlenimler, erişim, beğeniler, yorumlar ve tıklamalar gibi basit sayılardır. Bu bilgiler yardımcı olsa da, sayılar zamanın anlık görüntüsüdür. Sürekli iyileştirme, büyüme ve optimizasyona odaklanmak için ikinci seviye performans ölçütlerine bakmanız gerekir.

ikinci seviye performans metriklerini hesaplama

Takipçi sayınızı ünlü bir influencer’la karşılaştırıyorsanız, hesabınız muhtemelen etkileyici görünmeyecektir ve bu karşılaştırma kendi içeriğinizi geliştirmenize yardımcı olmayacaktır.

Instagram Paylaşım
Instagram Paylaşım

Üç genel tür ikinci düzey performans ölçütü vardır:

  1. Büyüme

Büyüme metrikleri size bir metriğin değişimini (artış veya azalma) gösterir. Örneğin, takipçi artışı, takipçi sayınızın zaman içinde nasıl değiştiğini gösterir.

  1. Puanla

Oran metrikleri, belirli bir metriği başka bir metriğe göre anlamanıza yardımcı olmak için size bir yüzde rakamı verir. Örneğin etkileşim oranı, gönderiniz, hikayeniz veya IGTV ile etkileşime giren takipçilerinizin yüzdesidir.

  1. Ortalama

Ortalama ölçümler, Instagram paylaşım gönderilerinizin genel performansı için size bir referans noktası sunar. Örneğin, “gönderi başına ortalama beğeni” ölçüsü, genellikle gönderilerinizin her birinin aldığı beğeni sayısını belirtir.

Kullanılacak ortak payda, gönderi sayısıdır . Ancak bir zaman dilimi de kullanabilirsiniz. Örneğin, Instagram’da canlı akış için hangi günün en iyi olacağını belirlemek için Instagram Live videolarınız için haftanın farklı günlerindeki ortalama izleyici sayısını hesaplayabilirsiniz.

Instagram Hesabı İçin Ölçülen Değerler

Kanal büyümesi: Bireysel gönderilerin başarısından bağımsız olarak, Instagram hesabının büyümesini gözlemlemek ilginçtir. Bu şekilde, takipçi sayınızın arttığını veya azaldığını oldukça erken fark edersiniz.

Hashtag kullanımı: Twitter’a benzer şekilde, Instagram’ın erişimi hashtaglerin doğru kullanımı ile büyük ölçüde artırılmıştır. Bunun için bu hashtag’lerin kullanımını takip etmek önemlidir. Kendi hashtaginizi oluşturursanız, başkaları tarafından ne kadar kullanıldığını da izlemelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön