İnstagram

Instagram’da Hashtag Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Instagram’da Hashtag Stratejisi

Son zamanlarda en çok sorulan sorular arasında Instagram’da hashtag stratejisi nasıl oluşturulur? Olmuştur.

Eğer instagram’ı işiniz için kullanıyorsanız bu durumda iyi planma yapacağınız bir hashtag stratejinizin de olmsı gerekiyor. Bunun içinde kendinize hedef belirlemeniz şarttır. Hedefleriniz doğrultusunda ne paylaşacağınızı netleştirmeli ve ne kadar paylaşım yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Eğer hashtag kullanımınızın herhangi bir hedefi yoksa bu durumda belirleyeceğiniz hedefinize ulaşmanız da zor olacaktır.

Hedef belirlerken izleyeceğiniz yol şöyle olmalı;

  1. Anahtar kelimelerinizi belirleyin
  2. Hashtag sayısını fazla tutmayın
  3. Sektörünüzle alakalı olan hashtagler kullanın
  4. Takipçilerinizi ihmal etmeyin

Markanızla alakalı hashtagler

Markanızla alakalı hashtagler oluşturun ve bu hashtagler sizin ne iş yaptığınızı anlatmalı. Örneğin makale yazıyorsanız #seorehberi yerine #makale eklimesini kullanabilirsiniz.

Sektörle ilgili hashtag’ler  

Her sektörün kendisine göre belirlemiş olduğu hashtagler kullanın. Ürün odaklı ya da sektör odaklı hashtagler araştırın.

Popüler ve az kullanılan hashtag’leri birleştirin;

Çok bilinen hashtaglerin sizin için faydalı olabildiğini duşunuyorsanız bunda yanılıyor olabilirsiniz. Sık kullanılan hashtagler paylaşımlarda sizinde bulunmanızı sağlar, fakat birçok kişi sizinle aynı tagları kullandığından dolayı hızlı etkileşim alamayabilirsiniz.

Instagram’da Hashtag Stratejisi Nasıl Oluşturulur?
Instagram’da Hashtag Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Hashtag sayısını belirleyin;

Bazı paylaşımlarda 30 tane hashtag görebilirsiniz, ancak bunlar paylaşımlara kötü bir görüntü verecektir. Eğer ki sizin çok fazla hashtag kullanmanız gerekiyorsa bu durumda 5-10 tane kullanmanız yeterli olacaktır.

Hashtag listesi oluşturun;

Hashtaglarla ilgili yaptığınız araştırma neticesinde kendinize bir liste oluşturun. Cep telefonunuzda bu listeyi saklayın ve paylaşım yaparken birden fazla hashtag eklemeniz gerektiğinde kopyalayıp yapıştırın. Bu sayede paylaşımlarınızda bir düzen sağlamış ve işinizi de kolaylaştırmış olursunuz.

Ana hashtaglerinizi belirleyin ve yapacağınız paylaşımlarda resimle ilgili farklı bir hashtag olması gerekiyorsa bunları ekleyin. Bu hem paylaşımlarınız sırasında size zaman kazandıracak hem de eksik paylaşım yapmamanızı sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde artık sizde instagram stratejinizi belirlemiş olursunuz. Yol haritanızı belirledikten sonra takipçi sayınızın da zamanla arttığını görebilirsiniz.

Aşağıdaki yorumlarda sizde oluşturduğunuz hashtag stratejisini bizimle paylaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön