İnstagram

Instagram’da Müşterilerle Nasıl Etkileşim Kurulur?

Şu an dünyada en popüler olan sosyal medya platformu Instagram ve bu da hiçbir zaman sürpriz olmadı. Platformun amacı görsel paylaşımları yaparak etkileşim kurulmasına imkan tanımaktadır. Çünkü Instagram 300 milyonu aşan kullanıcıya sahip.

Instagram üyelik açısından marka ya da kurum gibi bir ayrım yapmıyor olması firmaların genç kitlelere ulaşımı da daha kolaylaşıyor. Instagram firmalara marka bilinirliği katarak daha uygun fiyatlar sunabilen reklam geri dönüşleri sağlıyor. Ayrıca markalar paylaşmış olduğu görseller sayesinde kullanıcı ve hedef kitlesindeki müşterilerinin neleri görmek istediklerini anlayabiliyor.

Her ne kadar Instagram paylaşımlarına baktığımızda amaç görsel paylaşmak gibi basit bir şey olarak görülüyor olsa da Instagram’ı doğru kullanmak adına farkında olmaları gereken stratejileri de çok iyi bilmeleri gerekir. Markaların yüksek etkileşim sağlamış olduğu içeriklerin görünümlerinin nasıl olması gerektiği aşağıda belirtilmiştir.

Etkileşim = Hashtag Kullanımı

Genel olarak insanlar Instagram’d hashtag kullanımın önemsiz olduğunu düşünüyor olsa da bu çok büyük bir yanlıştır. Çünkü hashtag kullanıcılarınızın size ulaşmasını sağlayacak olan en önemli şeydir. Arama araçları üzerinde kullanacağınız hashtag’leri kaç kişinin kullandığını görebiliriniz. Yani bir hashtag ne kadar çok kullanılmışsa o kadar faydalı olacaktır.

Instagram bir gönderi üzerinde en fazla 30 tane hashtag kullanımına izin veriyor. Ancak siz ideal olan hangisi derseniz 5–6 tanesinin yeterli olacağını söyleyebilirim.

Instagram’da Müşterilerle Nasıl Etkileşim Kurulur?
Instagram’da Müşterilerle Nasıl Etkileşim Kurulur?

İçerik Paylaşımı

İnterneti kullanan kişiler tercih ettikleri markalarla iletişim içerisinde olmaktan her zaman memnuniyet duymuştur. Instagram sayesinde ilgi çekebilecek olan görseller hazırlanıp paylaşıldığında ise markalarda muşterileriyle etkileşim içerisinde kalma imkanı yakalıyorlar.

Instagram’da iletişim çok önemlidir. Bu nedenle kullanıcılarınızla yapacağınız diyaloglarda mutlaka kurumsal bir dil kullanmaya özen göstermelisiniz.

Takipçilere özel paylaşım

Hangi sosyal medyayı kullanırsanız kullanın takipçilerinize mutlaka özel olan paylaşımlar yapmanız gerekir. Örneğin sunmuş olduğunuz hizmet ve sattığınız ürünün mutlaka yapıp ve bitiş aşamasını sunun.

Marka savunucuları

Sosyal medyanın en güzel yanlarından birisi de marka savunucularıdır. Örneğinr restorant’ta bir yemek yiyen kişi burayı övdüğünde sosyal medya hesaplarında o bölgedeki pek çok kişi bu yorumu görebilir. Bu da işlerin daha da büyümesine neden olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön