Dijital PazarlamaManşet

Rakip Analizi Yapabileceğiniz 5 Muhteşem Araç

Makalemizin detaylarında kullanıcı kitlenizi daha iyi analiz edebilmek, sektörünüzdeki rekabet gücünüzün boyutlarını görebilmek ve kendinizi daha fazla geliştirebilmek adına takip etmeniz gereken 5 farklı analiz aracından bahsedelim istedik.

Rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri hedefliyor?

Sektörünüzdeki rakiplerinizi takip edebilmek önemlidir. Onların hangi sitelerden tanıtım yazısı almış oldukları, hangi platformlarda etkin oldukları ve sizin gerçekteki hedefinizin ne olduğu çok önemlidir. Çünkü bu soruların yanıtları sizin aynı zamanda ne yapmanız gerektiğini bilerek hareket etmenize imkan sağlayacaktır.

Sektörünüzü ve kitlenizi analiz edebilmek sizin rekabet alanınızı da görebilmek için önemlidir. Aşağıdaki analiz araçları ise size bu konuda bilgi verecektir.

 1. Ahrefs
 2. Semrush
 3. Advanced Web Ranking
 4. Buzzsumo
 5. Ubersuggest

Ahrefs

Backlink izleme konusunda ve anahtar kelime araştırması ile ilgili piyasa da şu an kullanabileceğiniz en başarılı SEO aracıdır. Bu aracı kullandığınızda rakiplerinizin backlink anlamında neler yapmış olduğunu inceleyebilirsiniz.  

Semrush

Semrush birçok referansa sahip olan en güçlü SEO araçlarından bir tanesidir. Bu aracı kullanarak rakiplerinizin sıralama takiplerini ve backlinklerini inceleyebilir ve denetleyebilirsiniz.  

Advanced Web Ranking

Gelişmiş bir analiz aracı olan Advanced Web Ranking, masaüstü yazılım olarak satın alınabilir. Sıralamanızı inceleyebileceğiniz araç diğer firmalarla kendinizi karşılaştırmanızı da sağlayabilir.

Buzzsumo

Buzzsuma, hangi içeriğin ya da paylaşımın en iyi performansa sahip olduğunu analiz edebilen bir araçtır. Aracı kullanırken yapmanız gereken tek bir şey vardır, o da arama kutusuna bir konunun adını girmek ve enter demek. Sorguladığınız konudaki en çok paylaşılan makaleyi bulur.

Ubersuggest

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bulunmasına yardımcı olan bir analiz aracıdır. Anahtar kelime bulunabilmesi konusunda zorluk yaşayanlar bu uygulama sayesinde başarı çözümler getirebilir.  

Dünyada SEO ve anahtar kelime konusunda başarılı sonuçlar verebilecek farklı analiz araçları da vardır. Bizim bahsetmiş olduğumuz bu 5 analiz aracı dünyanın yakından tanımış olduğu ve kullandığı araçlar arasında yer almaktadır. Eğer sizinde konuyla ilgili olarak tavsiye edebileceğiniz farklı analiz araçları varsa onları da yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön