Dijital Pazarlama

Sosyal Ağ Analizi Nasıl Yapılır?

Başarılı bir sosyal medya pazarlama kampanyası için ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi tam olarak anlamanız önemlidir. Pazarlama çabalarınızı başlatmadan veya artırmadan önce sosyal ağ analizi yapmak için zaman ayırmak, performansını artırabilir ve bütçeniz için en iyi yatırım getirisini elde etmenizi sağlayabilir.

Sosyal Ağ Analizi

Sosyal ağ analizi için başlamanız gereken yer, hedef kitlenizi analiz etmenize yardımcı olacak eyleme geçirilebilir analitiktir. Hedef kitlenizin tam olarak kim olduğunu ve online ortamda nerede takıldıklarını bilmek, kitlenizi oluşturmadan önce seveceğini ve etkileşimde bulunacağını bildiğiniz içerik oluşturmanıza yardımcı olur.

Sosyal ağ analizi, sosyal medya stratejinizin materyallerinin, mesajlarının, medya seçiminin ve faaliyetlerinin tasarımını bilgilendirmek için kullanılacaktır.

Bir sosyal medya kitle analizi, pazarlama stratejinizin önceliğini ve etkilerini belirlemenize ve anlamanıza yardımcı olacaktır.

Genel olarak, küçük bir ekibin hedef kitle analizi üzerinde çalışmasını isteyebilirsiniz. Bu genellikle pazarlama yöneticiniz ve personeliniz olacaktır. Paydaşlar da sürece dahil edilmelidir. Girdilerini ve geri bildirimlerini almak için paydaşları sürece dahil etmenin en iyi yollarını düşünün.

Sosyal Ağ Analizi
Sosyal Ağ Analizi

Hedef Kitlenizi Seçin

Pazar çabalarınızın başarılı olması için en önemli kitleyi belirlemeniz gerekir. Hedef kitlenizi seçerken, çocukları için doğru okulu seçmeye en çok yatırımı kimin yaptığını ve bir karar vermek için kontrole veya kaynaklara kimin sahip olduğunu düşünün. Mevcut izleyicilerinizin yanı sıra beyin fırtınası yaptığınız kişileri de düşünün.

Bir sonraki adım, seçtiğiniz kitlenin çocuklarını okulunuza kaydettirmekle ilgili ne bildiğini, hissettiğini, düşündüğünü ve ne yaptığını belirlemektir. Bu, mesajlarınızı ve faaliyetlerinizi izleyicinin bilgisine, inançlarına, tutumlarına ve davranışlarına göre uyarlamanıza olanak tanır. Hedef kitlenizin bilgi, tutum, inanç ve davranışlarını belirlerken bunlar dikkate alınmalıdır.

Kitle Profilleri Geliştirin

Hedef kitle profili ideal hedef kitlenizi temsil etmek için oluşturduğunuz ayrıntılı bir profildir. Hedef kitle profilinizi oluşturmak için, oluşturduğunuz kişinin hikayesini anlatmaya çalışın.

Hedef kitlenizin hangi sosyal ağlarda yaşadığını, hedef kitleniz için demografik ve davranışsal verileri toplamak için kullanabileceğiniz en iyi araçları belirlemek ve sevecekleri ve paylaşmak isteyecekleri içeriklerle ideal potansiyel ailelerinizi hedeflemek için bir sosyal medya kitle analizi gereklidir.

Daha fazlası için https://lemionen.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön