Genel

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya izleyicilerini analiz etme ve onlara özel bir strateji geliştirme, sosyal medya profilleri için içerik oluşturma ve dağıtma, çevrimiçi konuşmaları izleme, etkileyicilerle işbirliği yapma, topluluk hizmeti sağlama ve sosyal medyayı izleme, ölçme ve raporlama sürecidir. medya performansı ve yatırım getirisi.

Bir zamanlar işletmeler tarafından marjinalize edilen tüm bu görevler, şimdi şirketlerin pazarlama stratejilerinin ilgi odağı haline geldi.

Neden? Çünkü sosyal medya, sosyal kanallarınızı organize ve verimli bir şekilde yönetmeniz şartıyla harika para kazanma fırsatları sağlar.

Etkili Bir Sosyal Medya Yönetim Süreci Neden Önemlidir?

Sosyal ağların iş potansiyeli muazzamdır. Markalar, marka bilinirliğini artırmaktan mağaza ziyaretlerini artırmaya kadar pazarlama dönüşüm hunisinde hedeflerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için sosyal medya platformlarından yararlanabilir.

Ancak bunu başarabilmek için verimli sosyal medya ekiplerine ihtiyaçları var.

Sosyal medya pazarlamacılığı yoluyla ne kadar çok hedefe ulaşmak isterseniz, bu kanala adanmış daha fazla insana ihtiyacınız olacak. Bu talep, sonunda karmaşık sosyal medya ekip yapılarının oluşturulmasına yol açacaktır.

Büyük bir markaysanız, dünyanın farklı ofislerinde ve bölgelerinde farklı hedeflere ulaşmak için farklı stratejiler kullanan birden fazla ekibiniz bile olabilir.

Şimdi, tüm bu insanların sosyal medyadan maksimum değer elde etmek için el ele çalıştığından nasıl emin oluyorsunuz?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medyayı Yönetmek İçin Nereden Başlamalıyım?

Sosyal medyayı yönetme şeklinizi optimize etmeye nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz endişelenmeyin.  Doğru bir başlangıç ​​yapabilmek için üç önemli şey yapmanız gerekir:

  • Bir sosyal medya denetimi yapın
  • Doğru sosyal medya platformlarına karar verin
  • Hedef kitlenizi analiz edin
Neden bu üç görevi özellikle özetledik?

Çünkü bunları tamamlamak, sosyal medya pazarlama çabalarınızı doğru yönde yönlendirecek temel bilgileri sağlayacaktır. Sonuç olarak, kaynaklarınızı işe yarayan ve işe yaramayan stratejiler üzerinde yoğunlaştırabileceksiniz.

Adım 1: Farklı bölgelerden ve farklı alt markalarınıza ait olanlar da dahil olmak üzere şirketinizin tüm sosyal medya profillerini listeleyin.

Adım 2: Takipçi büyümesi, katılım (belirli aylar için ortalama katılım oranları dahil), yayınlama sıklığı, en ilgi çekici içerik formatları, en iyi performans gösteren gönderiler, trafik kaynakları, topluluk duyarlılığı gibi temel performans ölçütlerinizi incelemek için sosyal medya analizlerini kullanın. soru yanıt oranı, ortalama yanıt süresi, hedef kitle ilgi alanları, demografik özellikler ve davranışlar.

Adım 3: Tüm bu bilgileri düzgün bir sosyal medya denetim şablonuna yerleştirin.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön