Genel

Sosyal Medyada Ne Sıklıkla Paylaşım Yapmalısınız?

Sosyal Medyada Ne Sıklıkla Paylaşım Yapmalısınız?

Yıllar boyunca, sosyal medya ağlarında optimum gönderi sıklığı ile ilgili sayısız makale okudum. Ve hepsinin kusurlu olduğu sonucuna vardım. Bir makale, Facebook’ta günde iki defadan fazla paylaşım yapılmamasını öneriyor. Bir sonraki, LinkedIn’de yalnızca hafta içi, tercihen 16:00 ile 18:00 arasında gönderi paylaşmanız gerektiğini söylüyor. Ancak gerçekte, sosyal medyada ne sıklıkta paylaşım yapacağınıza karar vermenin sihirli bir formülü yoktur.

Bunun nedeni, bir marka için işe yarayan, bir başkası için işe yaramamasıdır. Elbette başkaları için neyin işe yaradığına dair örnek olayları okuyabilirsiniz, ancak çözümlerini sizin çözümünüz haline getirmeyin.

Öyleyse, sihirli formüller aramak yerine, şu kanıtlanmış gönderme stratejilerine odaklanalım:

Yayın tutarlılığı, gönderi sıklığından daha önemlidir.

İçerik kalitesi, içerik miktarından daha önemlidir.

Sosyal medya için bir hedefiniz olmadan, gönderilerinizin başarılı olup olmadığını bilemezsiniz.

Sosyal Medyada Ne Sıklıkla Paylaşım Yapmalısınız?
Sosyal Medyada Ne Sıklıkla Paylaşım Yapmalısınız?

 Sıklığı değil tutarlılığı hedefleyin

Önerilen gönderme sıklıkları ile ilgili sorun, çarpık verilerdir. “Binlerce gönderiyi analiz ettik ve bulduğumuz şey bu …” demekte sorun yoktur, ancak bu hala bir veri karmaşasıdır. Örneğin, sizin ve hedef kitlenizin konumunuz gönderiyi nasıl etkiliyor ve farklı sektörler paylaşılan gönderi sayısına nasıl tepki veriyor?

En şaşırtıcı önerilerden biri, günün belirli bir saatinde gönderi paylaşmanız gerektiğidir. Daha iyi bir alternatif, sosyal medyada paylaşım yaparken tutarlılığı hedeflemektir. Bir plan oluşturun ve ona bağlı kalın.

Örneğin, sosyal medya gönderi sıklığınızın Facebook’ta günde iki kez olması gerektiğine karar verirseniz, bu programı doldurmak için içerik oluşturmanız veya düzenlemeniz gerektiğini bilirsiniz. Hedef kitleniz, sayfanızı herhangi bir zamanda ziyaret edebileceklerini bilecek ve her 24 saatte bir iki yeni gönderi bekleyecek.

Sosyal medya algoritmalarında yapılan değişikliklerin ardından içeriğinizin birisinin haber kaynağına gönderilme şansı azaldı. İnsanların sana gelmeye başlamasına ihtiyacın var. Onları çekmenin en iyi yolu hazmetmeleri için değerli bir şeye sahip olmaktır.

En iyi sosyal medya yayınlama sıklığı şudur: değerli olduğu zaman.

Bu da bizi bir sonraki noktaya getiriyor.

Kalite, miktardan üstündür

Sosyal medyada paylaşım yapmamaktan daha kötü bir tek şey var ve bu alakalı olmayan bir şey yayınlamak.  Düşük kaliteli içerik yayınlarsanız, hayranlarınızı ve takipçilerinizi kaybetme olasılığınız artar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön