Facebook

UTM Kodu Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Aşağıda UTM nedir, UTM kodu nasıl oluşturulur ve nereye eklenir gibi soruların yanıtlarını vermek istedim. İçeriği dikkatlice sonuna kadar takip ettiğinizde reklam kampanyalarınızı oluştururken çok daha iyi ölçmüş ve verimini de almış olacaksınız. İlk olarak UTM nedir? Sorusunun yanıtıyla başlayalım.

UTM nedir?

Link oluşturmak için kullanılan bir kaynaktır. Oluşturduktan sonra sosyal medya ve Google reklamlarınıza ekleyerek ölçümünü sağlayabilirsiniz. Size kazandıracağı en büyük katkı ise hangi kampanyanızın daha etkili sonuçlar verdiğini tespit edebilmektir.

UTM ne işe yarar?

Bir reklam ne kadar iyi ölçülebiliyorsa karşılığını da en iyi şekilde alabilirsiniz. Örneğin sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizden bir formu doldurmasını ve iletişime geçmesini istediniz. Bunu Google Ads ve Facebook % Instagram’da 1’den fazla reklam çıkarak yapıyorsunuz. Bu noktada ise UTM kodları işe dahil oluyor. Reklam kampanyalarınızın her birine bu kodları farklı bir şekilde ekledikten sonra hangisinin daha başarılı sonuç verdiğini takip edebiliyorsunuz.  

UTM Kodları Nasıl Oluşturulur?

Facebook UTM Kodu Oluşturmak

UTM kodunu oluşturmak için iki farklı yol vardır. Bunlardan birincisi Facebook diğeri ise Google Ads. reklamları.

UTM Kodu Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Örneğin facebook için yapacaksanız Business Facebook’ a giriş yapıyor ve reklam yöneticisine tıklıyorsunuz, normal bir şekilde reklam kampanyanızı oluşturuyorsunuz. Reklam Kimliği alanına geldikten sonra reklamın alt bölumune gelerek çevrimdışı olayların altındaki URL parametrelerine geçin.  Sizin kampanyanızın amacı neyi kapsıyorsa bu şekilde doldurabilirsiniz.  

Uygulama, hedef linkinize otomatik olarak oluşturduğunuz UTM’i ekleyecektir.

Google Ads UTM kodu eklemek

Google Ads. İçinde UTM kodu oluşturabilirsiniz. Bunu yapabilmek için reklam verir gibi kampanyanızı oluşturuyorsunuz ve reklam yayına almadan önce son ekrandan https://ga-dev-tools.appspot.com/campaign-url-builder/ Bu adrese giriş yapın ve sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurun. Buradaki linki alıp aşağıda gördüğünüz yere direkt olarak yapıştırın ve kampanyanızı yayına alın.

UTM Kodu Nedir?

Nasıl İzlenir?

Yukarıda bahsettiğimiz şeyler teorik olarak öğrenildiğinde yapılabilecek durumlardır. Önemli olan ise bu kodu oluşturduktan sonra izleyebilmektir. Genelde bu izlenimi Google Analtics’ten yapılıyor.

Yukarıda reklam kampanyalarınızı nasıl yönetebileceğinize dair bir anlatım yapılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön