Dijital Pazarlama

Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Ortalama bir pazarlamacıya şu anda video pazarlama stratejisini sorarsanız, muhtemelen omuz silkeceksiniz. Pazarlamacıların çoğu videonun önemli olduğunu ve hatta düzenli olarak video yayınlıyor olabileceğini temel düzeyde bilse de, arkasında her zaman daha derin bir hedef yoktur.

Ancak videonun önemli olduğuna hiç şüphe yok. Sonuçta, günümüzde insanlar zamanlarının üçte birini video içeriğini izlemekle geçiriyor.

Peki, daha fazla etkileşim ve daha fazla sonuç elde etmenize yardımcı olan bir video pazarlama stratejisini nasıl başlatırsınız?

 1. Hedef kitlenizi anlayın ve kampanya hedefleri belirleyin

Tüm başarılı pazarlama kampanyaları araştırmayla başlamalıdır. Neyi hedefliyorsunuz? Ne tür içerik onlarda yankı uyandırma eğilimindedir ve büyük olasılıkla hangi kanallarda bulunurlar?  Videonuzu yayınlamadan önce tüketici görüleri toplamak için zaman harcamak önemlidir, çünkü bunlar ürettiğiniz videoların türünü ve bunları yapmak için ne kadar para harcayacağınızı bildiren bilgilerdir.

 1. Mesajınızı videolara aktarın

Video, diğer pazarlama türlerinden bir sapma veya marka bilinci oluşturma yenilemesini test etmenin bir yolu gibi görünebilir, ancak videolarınızı izleyen izleyicilerin içeriğe şaşırmış olsalar da -onlarla kimin ve neyin konuştuğunu bilmeleri önemlidir. Kullanıcıların e-posta iletişimlerinizde gördükleri video Facebook’ta gördüklerinden farklıysa, bu markanızın tutarlı bir yansıması değildir ve yardımcı olmaktan çok zarar verebilir.

 1. Video bütçenizden emin olun

Pek çok pazarlamacı, bir video projesine bir ton para koymanın onu otomatik olarak büyük bir başarıya dönüştüreceğini düşünme hatasına düşer. Diğer taraftan, geniş kapsamlı bir kampanyaya yeterince harcama yapmamak, mesajların düşük kaliteli bir şekilde gelmesine izin vermeyerek markanızın imajına zarar verebilir. Kampanya hedeflerinizi aklınızda bulundurun ve bütçenizi iyi harcadığınızdan emin olun. Örneğin, Y kuşağından veya Z kuşağından daha fazla müşteriyi kazanmak istiyorsanız, video prodüksiyonuna çok fazla para harcamanıza gerek olmayabilir.

Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?
Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?
 1. Videolarınızı her kanal için optimize edin

Kampanyalarınızı başlatmak seçtiğiniz kanallara bağlı olarak, videolarınızın olabildiğince fazla etkileşim elde etmek için optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. Facebook için, kısa tutmak, videoları doğrudan kanala yüklemek ve altyazı eklemek anlamına gelir. YouTube için videonuzun yayınlanmasından sonra iki hafta beklemek anlamına gelir.

Twitter için optimize etmek, ilgi alanından anahtar kelimelere ve cihaza kadar hassas ayarlanmış hedefleme arasındaki dengeyi bulmak ve hangi kampanyanın en iyi performansı gösterdiğini kolayca izleyebilmeniz için fazla hedefleme yapmak anlamına gelmez.

 1. Test Edin

Tıpkı görüntülü reklam kampanyalarında olduğu gibi, A / B testi bir kampanyanın hangi öğelerinin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlamanıza yardımcı olmalıdır. Belki yaratıcı değildir ama kampanyanızı ya da seçtiğiniz kanalları dağıtmanın zamanıdır. K<mpanyalarınızın en uygun içeriğini ve zamanlamasını bulmak için test ettiğinizden ettiğinizden emin olun.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön